Matthias Kleinheisterkamp

Intro German general
A.K.A. Kleinheisterkamp
Was Military officer
From Germany
Type Military
Gender male
Birth 22 June 1893, Elberfeld, Germany
Death 29 April 1945, Halbe, Germany (aged 51 years)
Star sign Cancer
Politics Nazi Party

Matthias Kleinheisterkamp (22 June 1893 – 29 April 1945) was an SS-Obergruppenführer during World War II. He commanded the SS Division Totenkopf, SS Division Nord, SS Division Das Reich, III SS Panzer Corps, VII SS Panzer Corps, IV SS Panzer Corps, XII SS Army Corps and the XI SS Army Corps. He was a recipient of the Knight's Cross of the Iron Cross with Oak Leaves.

Pre-war career

Born in 1893, Matthias Kleinheisterkamp enlisted in the Prussian Army in 1914 and served on both the Western and the Eastern Fronts of World War I. During his service in the war, he was awarded both classes of the Iron Cross and a silver grade Wound Badge. Following the war, Kleinheisterkamp joined the paramilitary group Freikorps and then served in the Reichswehr. He joined the Allgemeine-SS in November 1933, membership number 132,399. He transferred to the SS-Verfügungstruppe on 1 April 1935 and was assigned to the SS training school as an infantry instructor. In 1934, the joined Inspectorate of the SS-VT as a senior staff officer, serving under Paul Hausser. On 20 April 1937, Kleinheisterkamp joined the NSDAP, membership number 4,158,838. His career stalled when in June 1938 he experienced serious legal and disciplinary troubles. He was reprimanded by the SS Court Main Office and placed on leave until August 1938. Upon his return to active duty, he was assigned to the SS-Standarte Deutschland, which later became the SS Division Das Reich.

World War II

With this unit, Kleinheisterkamp took part in the Invasion of Poland, where he commanded the Group Kleinheisterkamp responsible in part for the evacuation of German citizens and diplomatic personnel from Warsaw. In May 1940, he was put in charge of an infantry regiment within the SS Division Totenkopf under the overall command of Theodor Eicke. After Eicke was injured in July 1941, Kleinheisterkamp was, for a short time, commander of the Totenkopf, before being replaced by Georg Keppler. He was then transferred first to SS-Führungshauptamt (SS Leadership Main Office) and later to the SS Division Das Reich. For his leadership of Das Reich during the operations on Eastern Front, Kleinheisterkamp was awarded the Knight's Cross of the Iron Cross. In June 1942, he took over command of the SS Division Nord, leading the unit until December 1943, when he was transferred to the Waffen-SS reserves. In January 1944, he was assigned to command the VII SS Panzer Corps, III SS Panzer Corps, IV SS Panzer Corps and the XI SS Army Corps. Kleinheisterkamp was taken prisoner by the Soviet forces on 28 April 1945 near the village of Halbe, south-east of Berlin. He committed suicide a day later while in captivity. Other accounts state he died on 2 May in the Battle of Halbe. Posthumously, Kleinheisterkamp was awarded Oak Leaves to his Knight's Cross.

Summary of SS career

Dates of rank SS-Hauptsturmführer: 20 April 1935 SS-Sturmbannführer: 1 June 1935 SS-Obersturmbannführer: 20 April 1937 SS-Standartenführer: 18 May 1940 SS-Oberführer: 19 July 1940 SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS: 9 November 1941 SS-Gruppenführer und Generaleutnant der Waffen-SS: 1 May 1943 SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS: 1 August 1944 Awards Clasp to the Iron Cross (1939) 2nd Class (13 September 1939) 1st Class (2 October 1939) Knight's Cross of the Iron Cross on 31 March 1942 as SS-Brigadeführer, Generalmajor of the Waffen-SS and commander of the SS-Division "Das Reich" 871st Oak Leaves on 9 May 1945 (posthumously) as SS-Obergruppenführer, Generalleutnant of the Waffen-SS and commanding general of the XI. SS-Panzerkorps Order of the Cross of Liberty 1st Class with swords

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *