Pranas Brazinskas

From Lithuania
Gender male
Birth 1924, Trakai, Lithuania
Death 10 February 2002, Santa Monica, USA (aged 78 years)

Pranas Brazinskas (1924 m. Beižonių kaime, Trakų apskrityje – 2002 m. Santa Monika, JAV) – pirmasis asmuo buvusioje TSRS užgrobęs lėktuvą ir juo pabėgęs į užsienį.

Biografija

Baigė Beižonių pradinę mokyklą, vėliau – Žiežmarių žemės ūkio mokyklą. Dirbo Vievio vidurinės mokyklos ūkvedžiu, Vievio kooperatyvo ūkinių prekių sandėlio vedėju. 1955 m. už naudojimąsi tarnybinėmis pareigomis (didesnėmis kainomis ir be dokumentų pardavinėjo statybines medžiagas) P. Brazinskas buvo nuteistas. Po amnestijos liko gyventi Uzbekijoje. 1970 m. spalio 15 d. kartu su penkiolikmečiu sūnum Algirdu užgrobė Aeroflot lėktuvą An-24, skridusį maršrutu Batumis-Suchumis. Lėktuve skrido 46 keleiviai. Nupjautvamzdžiu šautuvu nušovė stiuardesę Nadeždą Kurčenko, sužeidė pilotą, šturmaną bei vieną keleivį ir privertė nutupdyti lėktuvą Turkijos mieste Trabzone. Turkijos valdžia nepakluso TSRS valdžios reikalavimui ir negrąžino Brazinskų. Turkijos teismas P. Brazinską nuteisė aštuonerius, o Algirdą – dvejus metus kalėti. 1974 m. gegužės 21 d. Turkijos Respublikos 50-mečio proga Brazinskai buvo paleisti iš kalėjimo. Negavęs JAV politinio pabėgėlio statuso, P. Brazinskas kartu su sūnumi persikėlė į Venesuelą. Skrisdami į Kanadą nelegaliai liko JAV, išeiviams lietuviams reikalaujant jiems leista čia gyventi. P. Brazinskas su sūnumi persikėlė gyventi į Kalifornijos miestą Santa Monika, dirbo dažytoju, pasiketė pavardę, tapdamas Frenku Vaitu. 2002 m. vasario mėn. P.Brazinską konflikto metu nužudė sūnus Algirdas, už ką buvo nuteistas 20 metų kalėti.

Nuorodos

Agnė Fabijonavičiūtė. Lietuvių gyventojų pabėgimai ir mėginimai ištrūkti iš Sovietų Sąjungos Pranas Brazinskas: nežinoma gyvenimo pusė Kruvina istorija: atpildas, kurio sulaukė pirmieji Sovietų Sąjungoje lėktuvą grobę teroristai Brazinskai

Šaltiniai

↑ Возмездие в рассрочку (Московский Комсомолец 2004 10 01)

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *